Projekt

O projekcie

Projekt
Startuje Wakacyjna Akademia Kultury 2019

Gmina Siennica Różana znana jest z ambitnych przedsięwzięć artystycznych, a przede wszystkim z aktywności środowiska. To tutaj w okresie minionego stulecia powstawały znakomite chóry amatorskie, orkiestry, kapele ludowe i podwórkowe, teatry oraz zespoły taneczne. Nie obca tej gminie jest również działalność plastyczna, literacka i wydawnicza. W ostatnich kilkunastu latach realizowano interesujące projekty unijne, dzięki którym m.in. powołano teatr amatorski, prowadzono kilkuletni program z Rejem do Siennicy oraz otwarto Wakacyjną Akademię Reportażu im. Ryszarda Kapuścińskiego, przez którą w ciągu pięciu lat przewinęły się znakomitości polskiego dziennikarstwa. W przedsięwzięcia zaangażowane były instytucje i organizacje z terenu gminy takie jak: Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Siennickiej, Urząd Gminy, Centrum Kultury, jednostki OSP, KGW, szkoły.

W bieżącym roku Centrum Kultury w Siennicy Różanej przy wsparciu merytorycznym Urzędu Gminy złożyło wniosek na realizację dużego projektu pod nazwą Wakacyjna Akademia Kultury w programie Kultura-Interwencje zarządzanego przez Narodowe Centrum Kultury. Komisja przychylnie oceniła pomysł i przyznała grant w wysokości 101 000,00 złotych przy dziesięciu procentach udziału własnego. Łącznie wartość projektu zamyka się kwotą 112 223,00 złote.

Zatem 1 lipca 2019 roku zostanie uroczyście otwarta Wakacyjna Akademia Kultury w Siennicy Różanej. Funkcjonować będzie całe dwa tygodnie, aż do 14 lipca. Zajęcia, jak przystało na uczelnię, odbędą się w kilku kierunkach, a co najciekawsze – w różnorodnej formie.

Miłośnicy plastyki wezmą udział w warsztatach z zakresu linorytu, a druga grupa – w plenerze malarskim, którego nowatorskim pomysłem jest praca w dwuosobowych zespołach składających się z przedstawiciela seniorów i przedstawiciela młodzieży.

Melpomena – muza teatru – ma również swoją propozycję skierowaną głównie do młodzieży. Zajęcia będą się odbywały pod kierunkiem doświadczonego reżysera i scenografa znanego w środowisku ze współpracy m.in. z Teatrem Pokoleń. Uszyte będą również kostiumy teatralne, które można będzie podziwiać na specjalnej prezentacji.

Zainteresowani X muzą, czyli filmem i fotografią, mają możliwość poznać tajniki tradycyjnej fotografii i filmowania z uwzględnieniem artystycznego obrazowania wybranych tematów.

Kolejne zajęcia odbędą się w zakresie dziennikarstwa i będą kontynuacją działającej niegdyś w Siennicy Różanej, Wakacyjnej Akademii Reportażu (2009-2013). Uczestnikami akademii ma być przede wszystkim młodzież studencka, która niezależnie od tematyki historyczno-regionalnej będzie miała możliwość tworzyć reportaże zarówno literackie, fotograficzne czy filmowe z życia Wakacyjnej Akademii Kultury. Ponadto wszelkie aktualności Wakacyjnej Akademii Kultury również będą publikowane przez studentów na specjalnie powstałej stronie internetowej.

W trakcie trwania WAK odbędzie się uroczyste spotkanie inauguracyjne, a na półmetku – omówienie postępów projektu oraz spektakl i pokazy teatralne. Projekt zakończy festyn w amfiteatrze prowadzony przez konferansjerów z udziałem zespołów estradowych w programach skierowanych do wszystkich grup wiekowych. Imprezie towarzyszyć będą konkursy i inne zabawy dla dzieci. W sąsiedztwie, na wystawie plenerowej, eksponowany będzie plon warsztatów w postaci obrazów, linorytów i fotografii. Natomiast przed końcem wakacji ukaże się pamiątkowy album z pracami, prezentujący – oprócz wystawionych prac – również reportaże literackie. (adm)